Starostlivosť o lyžiarsku a snowboardovú výstroj je dôležitou súčasťou bezproblémového a bezpečného zimného športovania. Po skončení sezóny a pred začiatkom novej je dôležité venovať pozornosť údržbe a kontrole výstroja. Tu je niekoľko tipov, ako správne starať sa o svoju výstroj a zabezpečiť jej dlhú životnosť.
“Zaletnenie” výstroje
Po skončení sezóny je vhodné vyčistiť a umyť všetku výstroj, ako sú lyže, snowboard, viazania a topánky. Lyže a snowboard by sa mali očistiť od prachu, hliny a iných nečistôt. V prípade, že na nich ostala zaschnutá snehová kaša, odporúča sa ju odstrániť štetcom alebo hubkou. Následne ich treba umyť vodou a jemným mydlom. Po umytí je potrebné nechať ich vyschnúť prirodzenou cestou, a to na vzduchu, nie priamo na slnku alebo pri zdroji tepla, čo by mohlo poškodiť materiál.
Viazanie
Ďalším dôležitým krokom je kontrola a prípadné opravy viazaní. Skontrolujte, či sú viazania správne nastavené a či nie sú poškodené. V prípade, že nájdete poškodenie, ktoré nedokážete opraviť, je lepšie vyhľadať profesionálny servis. Ide o dôležitý bezpečnostný prvok výstroje a určite nechcete, aby vám viazanie zlyhalo v kritický a nebezpečný moment alebo vo vysokej rýchlosti. Lyžiari tiež na leto uvoľňujú tlak z viazania, aby sa viazanie počas mesiacov nečinnosti zbytočne neopotrebovalo.
Hrany a sklznice
Dôležitá je tiež kontrola hrán. Skontrolujte či sú hrany v dobrom stave a nepotrebujú dobrúsiť alebo zahoblovať. Počas sezóny môžu hrany utrpieť poškodenie od kamienkov alebo ďalších tvrdých predmetov, preto je dobré ich skontrolovať a následne nechať upraviť odborníkom v lyžiarskom servise. Hrany môžete následne nastriekať špeciálnym olejom proti oxidácii. Zabránite tak zbytočnému hrdzaveniu. Na letný spánok doprajte sklznici hrubú vrstvu teplého vosku, vďaka čomu nebude povrch sklznice vysychať. Vosk určite nesťahujte stierkou a ani neleštite.
Takto pripravené lyže odložte na suchom a tmavom mieste bez priameho zdroja tepla a mimo dosahu slnečných lúčov. Najlepšie vo vodorovnej polohe a sklznicou hore. Mimo sezóny ešte môžete niekoľkokrát skontrolovať hrany, aby ste sa ubezpečili, že nedochádza ku hrdzaveniu. Ak dodržíte všetky spomenuté procedúry, môžete si byť istí, že lyže budú na začiatku novej sezóny pripravené zdolávať náročné zjazdovky a terény.
Starostlivosť o lyžiarske topánky
Pri zaletnení nezabudnite ani na lyžiarky. Najprv ich očistite od špiny a prachu pomocou teplej vody a kefy. To isté platí aj o vnútornej časti topánky. Vyvarujte sa chemickým prostriedkom a vnútornú topánku určite nedávajte do práčky. Do topánky aplikujte aromatický dezinfekčný sprej, ktorý ich účinne zbaví baktérií a nežiadúceho zápachu. Potom stačí už len namazať čapy praciek mazivom a topánky uložiť rovnako ako lyže na suchom a tmavom mieste. Pred odložením si ešte skontrolujte, že je lyžiarka skutočne suchá a nehrozí vznik plesní z vlhkosti. Lyžiarku mimo sezóny niekoľkokrát skontrolujte, aby ste sa uistili, že vnútorná topánka nevlhne.