Národný park Nízke Tatry založený v roku 1978 a rozprestierajúci sa medzi údoliami riek Váh a Hron má rozlohu 728 km štvorcových a jeho ochranné pásmo až 1102 km štvorcových. Svojou rozlohou je najväčším národným parkom na Slovensku. NAPANT sa rozprestiera aj v oblasti lyžiarskeho strediska Jasná – obľúbeného miesta trávenia zimných dovoleniek. V tomto článku sa dozviete viac o jedinečnosti rastlinstva a živočíchov, ktoré môžete na svojich potulkách Nízkymi Tatrami stretnúť.
70 % tvorí lesný porast
Až 70 percent celej rozlohy Národného parku Nízke Tatry pokrýva lesný porast. Najrozšírenejšie sú zmiešané lesy s bukom lesným, smrekom obyčajným, jedľou bielou a štyrmi druhmi javorov, ktoré prevládajú v západnej a južnej časti. V okolí hotela Ski&Wellness Residence Družba možno vidieť predovšetkým ihličnatý, večne zelený porast, ktorý v zimných mesiacoch dodáva stredisku atmosféru zimnej rozprávky.
5 vegetačných pásiem
Zhruba od nadmorskej výšky 1500 metrov nad morom začína porast lišajníkov a kosodreviny. Pásmo kosodreviny je iba jedným z piatich vegetačných stupňov. Ak sa pozrieme vyššie, nad 1800 metrov je alpínske pásmo s charakteristickými rastlinami ako brusnica či zvonček alpínsky. Pri zostupe nižšie môžeme vidieť pásma teplomilných lesov, smrekových lesov a bukových lesov.
Členitý reliéf NAPANTu, jeho rozľahlosť a neprístupnosť určitých častí parku podnecuje druhovú rozmanitosť živočíchov, pre ktorých sú Nízke Tatry domovom. Žije tu množstvo západokarpatských endemických druhov, vzácne druhy hmyzu, početné druhy vtáctva, ale aj veľké cicavce a naše najväčšie šelmy.
Kamzík vrchovský tatranský
Ikonický Kamzík vrchovský tatranský, ktorý je symbolom Vysokých Tatier, bol do tejto oblasti umelo vysadený zhruba pred tridsiatimi rokmi. Súčasná populácia bola umelo presunutá z Vysokých a Belianskych Tatier v polovici 70-rokov. Zhruba 30 jedincov sa postupne rozmnožovalo a dnes ich možno nájsť spokojne spásať trávu na hrebeňoch po celej oblasti horského pásma. Kamzíkov zrejme stretnete aj pri turistike z hotela Ski&Wellness Residence Družba. Čriedy tejto ikony Tatier možno nájsť pri vrcholoch Ďumbier či Chabenec. Všetko je však o náhode a správnom načasovaní.
Medveď hnedý
V Nízkych Tatrách žije aj naša najväčšia šelma – Medveď hnedý. Je to jeho prirodzené teritórium, ktoré si postupom rokov opäť berie späť. V roku 1930 bolo podľa písomných záznamov na území Slovenska asi len 20 kusov medveďov. V roku 1970 už okolo 200 až 300 jedincov. Dnes je odhadovaný stav približne 1000 až 1500 kusov.
Stretnutiu s medveďom sa chcete podľa možností vyhnúť, buďte preto hluční, počas túry sa rozprávajte a pre každý prípad so sebou majte sprej na medvede. Ide o plaché zviera, ktoré sa človeku radšej oblúkom vyhne. Problém nastáva, len ak vás medveď nezaregistruje a dostanete sa k nemu príliš blízko. Vtedy môže v krajnom prípade zareagovať útokom. Medvedica váži až do 200 kilogramov, dospelý samec môže mať až 350 kilogramov. Aj keď ide o všežravce, až 90 percent ich stravy tvorí rastlinná zložka. Asi 10 percent sú zdochliny po rysoch či vlkoch. Medvede vo všeobecnosti nepatria medzi dobrých lovcov.
Rys aj vzácne vtáctvo
NAPANT je domovom aj najväčšej mačkovitej šelmy Slovenska – Rysa ostrovida či Vlka dravého. Unikátny jaskynný systém je domovom až 15 druhov druhov netopierov a nájdeme tu tiež hniezdiská vzácneho vtáctva. Pri návšteve však nesmieme zabúdať, že práve zvieratá sú tu doma. Buďte preto tolerantní, ohľaduplní a správajte sa tak, aby ste do ich života vstupovali čo najmenej. Len tak dokážeme zachovať unikátne biotopy aj pre budúce generácie.