Podľa údajov Štatistického úradu bol okres Liptovský Mikuláš v roku 2022 tretím najnavštevovanejším okresom v krajine. Za rok tu prenocovalo takmer 470-tisíc hostí. Väčší počet návštevníkov malo len hlavné mesto a okres Poprad s Vysokými Tatrami. Liptov je navštevovaný pre svoje jedinečné prírodné bohatstvo. Vysoké hory so širokými možnosťami na letnú, ale aj zimnú turistiku, lyžovanie, unikátne vodné parky s termálnou vodou, ale aj vodné športy na najväčšej vodnej nádrži na Slovensku. To však zďaleka nie je všetko. Predstavíme si niekoľko menej známych pokladov, ktoré bežní turisti nepoznajú. Pripravte sa na nepoznané atrakcie Liptova.
Jediná divoká voda na Slovensku
Vedeli ste, že počas jarných mesiacov môžete na Liptove zažiť splav na divokej vode? Rozbúrená rieka Belá sa zvyčajne splavuje z Podbanského, od Kokavského mosta a možné je dôjsť až do mesta Liptovský Hrádok. Najlepšie podmienky tu nájdete na konci jari, keď sa roztápa sneh z okolitých hôr. Ideálne je preto naplánovať si svoj pobyt na konci apríla alebo počas mája. Belá patrí medzi najkrajšie prírodné splavy na Slovensku, avšak aj medzi najnáročnejšie. Odporúčame si na splav zarezervovať skúsených inštruktorov, ktorí vás prevedú nástrahami rozbúrenej vody a rýchlymi prúdmi.
Impozantné skalné okno v Nízkych Tatrách
Krasové územie Nízkych Tatier je plné nepoznaných prírodných útvarov. Turisticky zaujímavý výstup na vrch Ohnište s unikátnym 10 metrov vysokých skalným oknom poznajú hlavne miestni. Pod Ohnište vedie značená turistická trasa z obcí Liptovský Ján, Malužiná alebo priamo z mesta Liptovský Hrádok. Na samotný vrchol sa však značeným chodníkom nedostanete a musíte prejsť hustým lesom v ostrom stúpaní. Odmenou vám budú nádherné výhľady na okolie a prírodný útvar, ktorý nezdobí fotoalbum každého návštevníka Liptova, podobne ako napríklad Chopok.
Termálny prameň Kalameny
Turisti dobre poznajú vodné parky Tatralandia a Bešeňová, ktoré ročne navštevujú tisícky turistov a sú známe aj v okolitých štátoch. Ak však chcete navštíviť obľúbenú lokálnu atrakciu, nevynechajte termálny prameň v Kalamenoch, neďaleko známejších kúpeľov Lúčky. Tento prameň vznikol v roku 2000 hĺbkovým vrtom, vďaka čomu na povrch prúdi voda o teplote 33 stupňov celzia. To umožňuje navštíviť tieto “prírodné kúpele” aj počas zimných mesiacov. Vstup je pritom úplne zadarmo a obec sa stará o príjemne udžiavané okolie s ohniskom a posedením. Voda je slabo mineralizovaná a má silný sírový zápach, známa je tiež charakteristickou jemne oranžovou farbou. Ak plánujete celodenný výlet, nevynechajte ani výstup na zrúcaninu Liptovského hradu či jedinečný vodopád v neďalekých Lúčkach.
Sliačsky travertín
Okrem známych travertínov pri obci Bešeňová nájdete tento zaujímavý prírodný úkaz aj východne od Vyšného Sliača, ktorý sa nachádza približne 10 minút autom od Ružomberka. Sliačsky travertín je tvorený veľkou kopou bieleho travertínu s aktívnymi výronmi kysličníka uhličitého. Minerálna voda s charakteristickým zápachom, ktorá tento útvar vytvorila vyviera, upravenými prameňmi pri päte travertínovej kopy. K unikátnej chránenej oblasti patrí aj rovinný močiar s typickým slatinným rastlinstvom a živočíchmi. Turistami takmer neobjavený prírodný unikát je dostupný po úzkej asfaltovej ceste bez turistického značenia a rozhodne patrí medzi zabudnuté atrakcie Liptova.