Cestou na hotel Ski & Wellness Residence Družba musíte prejsť 15 kilometrov dlhou Demänovskou dolinou. Ide o najnavštevovanejšiu a najobľúbenejšiu dolinu Nízkych Tatier a centrum cestovného ruchu v celom regióne. Demänovská dolina toho ponúka omnoho viac ako len tranzit k najväčšiemu lyžiarskemu stredisku na Slovensku. O jej prírodných krásach a jedinečnosti si môžete prečítať v našom článku.
Tajomstvá podzemia
Každý návštevník si už pri prvom prejazde dolinou určite všimol dve jaskyne, ktoré patria medzi klenoty slovenského podzemia a ročne na Liptov prilákajú tisícky turistov. Demänovská jaskyňa Slobody a Demänovská ľadová jaskyňa však nie sú jedinými jaskyňami v oblasti. Podľa Správy slovenských jaskýň je demänovský jaskynný systém najrozsiahlejšou spleťou prírodou vytvorených tunelov na Slovensku.
autor: Jakub Mičuch
Najdlhší jaskynný systém Karpát
Spolupráca speleológov Správy slovenských jaskýň a dobrovoľných jaskyniarov Jaskyniarskeho klubu Demänovská Dolina priniesla v roku 2020 veľký objav. Až 250 metrov nových chodieb a siení v Demänovskej ľadovej jaskyni pripísalo demänovským jaskyniam nový štatút. Jaskynný systém prekonal svojou dĺžkou 43 kilometrov najdlhšiu doteraz známu jaskyňu Karpát, rumunskú Peștera Vântului (42,16 km). Demänovský jaskynný systém tak nedrží prvenstvo len na Slovensku, ale v celom regióne Karpát, ktoré sa rozprestierajú na území Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Srbska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny.
Machnatô a skalolezenie
Len málo návštevníkov Jasnej vie, že v Demänovskej doline sa nachádza jedno z najobľúbenejších lokalít skalolezenia na Liptove. Približne 2 kilometre pred časťou Lúčky je po ľavej strane lezecká oblasť Machnatô alebo Machnaté. Machnatô ponúka širokú škálu rôznych lezeckých trás od náročnosti 4+ až po 8. Vápencové skaly sú umiestnené v nádhernej prírode v obklopení ihličnatých stromov. Výstupy na skalné vežičky a bariéry, ktoré formovali generácie liptovských lezcov a horolezcov môžete navštíviť aj vy. Na internete nájdete popisy trás aj s náročnosťou.
autor: Yente Van Eynde
Partizánske bunkre v Krčahove
Najnavštevovanejšia dolina Nízkych Tatier v sebe ukrýva okrem bohatej histórie lyžovania, dobývania podzemia a turistiky aj národnú kultúrnu pamiatku z obdobia druhej svetovej vojny. Ak sa chcete vyhnúť davom turistov a vidieť niečo, čo sa vymyká označeniu bežnej turistickej atrakcie, odporúčame partizánske bunkre v Krčahove.
Aj v Nízkych Tatrách sa počas druhej svetovej vojny zvádzali partizánske boje, ktorých cieľom bolo destabilizovať pozície nemeckých okupantov. V zime 1944 sa v bunkroch v Krčahove ukrývalo až 250 chlapov, ktorí si v prudkom svahu do zeme vyhĺbili jamy. Tie prekryli drevenou strechou a zakryli čečinou.
V obklopení lesa
V bočnej dolinke pod Krakovou hoľou sa dobrovoľníkom podarilo obnoviť až šesť takýchto bunkrov. Z Lúčok v Demänovskej doline zaberie výstup k histórii povstaleckého odboja približne 45 minút. Trasa, ktorá je dobre značená vedie miernym terénom, pričom v závere môžete očakávať prudké stúpanie. Autenticitu celému miestu dodáva hustý nepriepustný les, ale aj drobné predmety, ktoré sa podarilo zachovať z obdobia vojny.
autor: Gabriela Slovak
Lyžovanie, plesá a prírodné krásy
Medzi tradičné a obľúbené atrakcie Demänovskej doliny možno považovať aj nádherné Vrbické pleso a množstvo atraktívnych turistických výstupov na okolité vrchy a kopce. Keď dolinu v decembri zakryje sneh, cesta do lyžiarskeho strediska mení svoj vzhľad a zasnežená krajina núka turistov vyťahovať fotoaparáty. Nech už prídete do doliny v akomkoľvek období, určite sa nebudete nudiť. Práve naopak. V Demänovskej doline máte stále čo objavovať aj pri pravidelných letných či zimných návštevách v priebehu rokov.