Jeseň je pre mnohých najkrajším obdobím v roku. Stromy hrajú širokým spektrom farieb od žltej až po červenú a príroda sa postupne pripravuje na zaslúžený zimný odpočinok. Jeseň obľubujú aj návštevníci Nízkych Tatier a strediska Jasná. Turistov je na chodníkoch menej ako v lete a slnko už nepečie tak intenzívne. Naopak, babie leto a turistika v Jasnej je ideálnou kombináciou.
Jesenná turistika v Jasnej má však svoje špecifiká a nástrahy, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť. Či už skracujúce sa dni alebo prementlivé počasie sú faktory, ktoré by ste mali počas plánovania dovolenky brať do úvahy. Poradíme vám, na čo si dať pri plánovaní pozor a na čo by ste sa mali pripraviť.
Skracujúce sa dni
V letných mesiacoch slnko svieti až do neskorých večerných hodín a je možné sa vydať na turistiku aj v poobedňajších hodinách. Pre ilustráciu, v júli slnko v našich končinách zapadá až pred deviatou hodinou večer, v októbri je to o tri hodiny skôr. Nezabudnite tento fakt pri potulkách Nízkymi Tatrami zohľadniť pri plánovaní a na hory vyrážajte najmä skoro ráno. V prípade dlhších hrebeňových túr a výletov pri západe slnka si do batohu pribaľte kvalitnú čelovku alebo baterku.
Kratšie dni majú aj svoje výhody. V hotelovom wellness dokážu navodiť tú pravú atmosféru pri pohári šampanského s výhľadom na zapadajúce slnko. Rovnako tak na romantickú večeru vo dvojici s výberom špecialít z jedálneho lístka.
Správne oblečenie
Jesenná krajina nebýva k svojim návštevníkom vždy vľúdna a obdobie babieho leta dokáže vystriedať intenzívny dážď, búrky a silný vietor. Na rozdiel od leta si preto treba na túru pribaliť aj niekoľko dôležitých položiek. Okrem nepremokavej pevnej obuvi neuškodí mať o vrstvu oblečenia navyše, dlhé nohavice a vodeodolnú bundu alebo pršiplášť. Aj keď ešte nie je chladno ako v zime, na hrebeňoch sa môže vyskytovať prízemný mráz. V roku 2018 prvý sneh na Chopku napadol už 24. septembra a teda 68 dní od oficiálneho začiatku lyžiarskej sezóny. Neuškodí preto pribaliť aj teplý sveter alebo tenšiu flisovú bundu, tenké rukavice a čiapku.
Zimná uzávera
V Národnom parku Nízke Tatry a jeho ochrannom pásme je peším turistom k dispozícii viac než 840 km značených turistických trás a 15 náučných chodníkov. To však platí len do 1. októbra, kedy prichádza sezónna uzávera chodníkov. V termíne od 1. októbra do 30. júna sú uzavreté nasledovné úseky turistických chodníkov:
Črmné – Kotliská; v úseku Žiar – Kotliská (žlté turistické značenie)
Poľana – Bôr – Sinná – Ostredok – Jasná – Poľana; v úseku Poľana – sedlo Sinnej (žlté turistické značenie)
Pavčina Lehota – Krakova hoľa – Krúpova hoľa – Demänovské sedlo; v úseku Demänovské sedlo – sedlo Javorie – Krupovské sedlo (žlté turistické značenie)
V období bez snehovej pokrývky je uzavretý aj červený turistický chodník v úseku chata M. R. Štefánika – Ďumbier. Tu je pohyb možný len po zimnom tyčovom značení v čase súvislej snehovej pokrývky o hrúbke minimálne 15 cm. Zohľadnite pri plánovaní výletov tieto fakty a vyhnete sa zbytočnej pokute. Zároveň doprajete oddych zvieratám, ktorých sú Nízke Tatry domovom.