Letná turistika v Nízkych Tatrách

Chcete v letných mesiacoch navštíviť Jasnú a okrem relaxu v hotelovom wellness plánujete aj aktívny oddych? Poradíme vám, na čo nesmiete pri plánovaní zabudnúť a akých zásad sa musíte držať. Turistika v Nízkych Tatrách bude následne už len pôžitkom. 

Plánovanie

Prvým krokom každého výletu do hôr je plánovanie a výber vhodnej trasy. Na plánovanie môžete použiť rôzne publikácie s turistickými mapami či webové databázy. Medzi najpoužívanejšie stránky patrí hiking.sk alebo hikemates.sk. Na oboch weboch nájdete všetky potrebné informácie o vzdialenosti, výškových metroch, turistickom značení či náročnosti výletu s tipmi a orientačnými bodmi. V prípade, že nemáte k dispozícii fyzickú mapu, odporúčame stiahnuť si do mobilu offline mapy, ktoré môžete použiť aj na miestach bez signálu.

Nepreceňujte sa

Túru plánujte s ohľadom na vaše schopnosti a predchádzajúce skúsenosti. V prípade, že idete vo väčšej skupine, prispôsobte sa najmenej skúsenému členovi. Rovnaký meter platí aj pre výlety s deťmi. V prvom rade ide o aktívny relax a zážitok z pohybu v prírode. Nepreceňujte preto svoje limity a vyberte si radšej menej komplikovaný a technicky nenáročný výstup. Niekoľko tipov nájdete aj v našom článku.

Nástrahy počasia

Končiare Nízkych Tatier sú charakteristické silným vetrom na hrebeni, ktorý môže v nárazoch dosahovať až rýchlosť 100 kilometrov za hodinu. Rizikové môžu byť aj letné búrky s bleskami či hmla. Nehovoriac o prízemných mrazoch. Deň pred turistikou si nezabudnite pozrieť predpoveď počasia na horách, prípadne sumár Záchrannej horskej služby k aktuálnym podmienkam. 

Správne oblečenie

K aktuálnej predpovedi počasia treba prispôsobiť aj oblečenie. V exponovanom horskom teréne je dôležité mať pevnú a nepremokavú obuv a funkčné oblečenie z viacerých vrstiev. Nezabudnite na základnú termo vrstvu, ani na bundu či pršiplášť v prípade náhlej zmeny teplôt a výskytu dažďových prehánok. Všetky vrstvy nemusíte mať celý čas na sebe, stačí si ich pribaliť pre prípad núdze.

Jedlo a voda

Do batohu si okrem oblečenia pribaľte aj dostatok tekutín a jedla. Množstvo prispôsobte dĺžke a náročnosti túry ešte vo fáze plánovania. Skúste nájsť ten správny balance. Na trojhodinovú turistiku nebudete potrebovať plnú krabičku rezňov, či varič s plynovou bombou. Vystačíte si aj párom priteínových tyčiniek a dvoma kusmi obľúbeného ovocia. 

Obsah batohu

Je vhodné na hory nosiť aj malú turistickú lekárničku pre prípad núdze. Opaľovací krém, slnečné okuliare a turistická šatka vás zas ochráni pred agresívnym horským slnkom. Na zahodenie nie je ani menší vreckový nožík a zdroj svetla v prípade, že plánujete dlhšiu a náročnú celodennú túru.

Horské poistenie

Keď máte všetko naplánované a pripravené, zostáva ešte jeden dôležitý úkon. Pred výletom do hôr sa nezabudnite poistiť. Ak sa turistike venujete pravidelne, odporúčame využiť služby celoročného horského poistenia. Ak ide o jednorázovú záležitosť počas leta, postačí aj poistenie na jeden deň, ktoré je možné zaplatiť aj jednoducho cez sms správu. 

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *