Národný park Nízke Tatry a pravidlá správania sa v lese

Máte radi krásy slovenskej prírody a vychutnávate si prechádzky v lese? Nezabúdajte, že les je predovšetkým domovom zvierat a človek je na tomto mieste len hosťom. V tomto článku vám načrtneme stručné pravidlá správania sa v prostredí Národného parku Nízke Tatry.

Návštevný poriadok 

Pomyslenou mantrou všetkých návštevníkov Národného parku Nízke Tatry a jeho ochranného pásma je aktuálny návštevný poriadok. Tento dokument definuje uzáveru turistických chodníkov, stupeň ochrany a sumarizuje všetky povolenia a zákazy. Ak do Nízkych Tatier chodíte pravidelne, tieto pravidlá už pravdepodobne ovládate, ak však ide o váš prvý výlet, odporúčame si tento dokument preštudovať a vyvarovať sa tak možnej nebezpečnej situácii, prípadne mastnej pokute od správcov parku a ochranárov. 

Rešpektujte turistickú uzáveru a značenie chodníkov

Návštevník NAPANTu má k dispozícii viac než 840 kilometrov značených trás a 15 náučných chodníkov. Napriek tomu niektorí návštevníci porušujú pravidlá a potulujú sa mimo značených ciest, čím vyrušuje zver, vystavujú sa potenciálnemu stretu s medveďom a zvyšujú riziko, že sa v lese stratia. “Na území národného parku sa návštevníci môžu pohybovať len po turistických značených trasách, náučných chodníkoch a to v dennej dobe od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka; toto obmedzenie sa nevzťahuje na okolie rekreačných areálov,” stojí čierne na bielom v návštevnom poriadku. Okrem toho sú návštevníci povinný rešpektovať vyznačené uzávery chodníkov, je zakázané táboriť, stanovať či bivakovať mimo vyhradených miest.

Zanechajte len stopy, berte len spomienky

Nenechávajte v lese žiadny odpad. Odpadky ako plastové fľaše, obaly od jedla alebo papierové vreckovky môžu predstavovať hrozbu pre zvieratá, ktoré ich môžu zameniť za potravu. Vždy si so sebou vezmite vrecko na odpadky a odneste ich so sebou. Nezbierajte rastliny, kvety ani huby, pokiaľ to nie je povolené. Les je domovom týchto organizmov a ich odstraňovaním narúšate prírodnú rovnováhu.

Rozložte oheň len na určených miestach

Rozkladanie ohňa v lese je povolené len na vyhradených miestach. Oheň môže ľahko spôsobiť lesný požiar, ktorý by mal katastrofálne následky pre celý ekosystém. Ak oheň na k tomu vyhradenom mieste predsa zakladáte, vždy sa uistite, že bol úplne uhasený. Obzvlášť v období sucha v ihličnatých lesoch, ktoré tvoria väčšinu územia Národného parku Nízke Tatry stačí veľmi málo a prírodná katastrofa je na mieste.

Stretnutie s medveďom

Aj v Nízkych Tatrách môžete naraziť na našu najväčšiu divo žijúcu šelmu. Pre každý prípad je dobré zabezpečiť si sprej na medvede, ktorý ho dokáže v prípade blízkeho stretnutia odplašiť silným korenistým mrakom. Pri stretnutí s medveďom v lese zachovajte pokoj, nepanikárte a neutekajte. Pomaly ustupujte, hovorte pokojne a monotónne. Ak sa medveď priblíži, použite sprej, ktorý držte na dostupnom mieste. Snažte sa pôsobiť väčší a hlasnejší, ale nikdy sa k medveďovi nepribližujte. Ak na vás útočí, defenzívne ležte na zemi tvárou nadol a chráňte si krk. Aj keď to môže pôsobiť hrôzostrašne, medveď je plaché zviera a kontaktu s človekom sa vyhýba. Útok je zvyčajne poslednou možnosťou a je veľmi zriedkavý.

Horská záchranná služba a poistenie na hory

Ak by ste sa aj napriek dodržaniu všetkých pravidiel stratili, zastihlo vás zlé počasie alebo si privodili zranenie, je dobré vedieť, že Horská záchranná služba je k dispozícií 24 hodín, 7 dní v týždni na núdzovom telefónnom čísle 18 300. Záchranári sú pripravený kedykoľvek zasiahnuť a pomôcť tustikom v núdzi. Keďže horská záchrana je pomerne nákladná činnosť, nezabudnite ani na horské poistenie. To si viete zabezpečiť celoročne, prípadne sa pripoistiť na konkrétne dni vašej dovolenky.

Loading

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *