Pre našinca je tradičná slovenská kuchyňa tou najlepšou na svete. Pokrmy, ktoré sme jedli ako deti navždy zostávajú v pamäti našich chuťových pohárikov. Ich opätovná konzumácia prináša nostalgický pocit domova a komfort dobre známych ingrediencií našich prarodičov. V čom je jedinečnosť slovenskej kuchyne a ako stojí v konkurencii so svetom?
Slovensko je napriek svojej rozlohe nesmierne rôznorodé a taká je aj slovenská kuchyňa a jej tradičné pokrmy. Svoju inšpiráciu a vplyvy čerpala najmä od svojich susedov ešte v období Rakúsko-Uhorska. Množstvo pokrmov má tak základ v českej, maďarskej alebo rakúskej kuchyni.
Liptov a severné Slovensko
Sever Slovenska je zvyknutý na drsnejšie klimatické podmienky a silnú zimu s hŕbami snehu. Preto je v severoslovenskej kuchyni na stole hlavne údené mäso, zemiaky, kyslá kapusta, múka, strukoviny a mliečne výroky. Ide o suroviny, ktoré majú dlhú trvanlivosť a ľudia si ich pripravovali pred príchodom zimy. Mlieko a mliečne výrobky boli vďaka úžitkovým zvieratám prístupné skoro celý rok. Práve kyslá kapusta, ktorá sa nechala na jeseň kvasiť bola bohatým zdrojom vitamínu C. Zemiaky, tradične zbierané v októbri, slúžili ako základná potravina na prečkanie dlhej zimy. Z rýb bol v tejto oblasti obľúbený predošetkých pstruh. V zalesnených častiach sa konzumovali aj lesné huby a lesné ovocie či mäso z diviny. Svoju tradíciu na severe má aj chov včiel a výroba včelích produktov.
Južné Slovensko
Na juhu Slovenska a v nížinách bol surovinový základ o niečo bohatší. Husacinu a kačacinu poznáme z tradičných hodov, ktoré sa u nás konajú hlavne na jeseň. Že ide o skutočnú lahôdku sa môžete presvedčiť aj v reštaurácii hotela Ski&Wellness Residence Družba. Prívetivejšia klíma na juhu má ideálne podmienky pre ovocinárov. Lekvár, džem či sterilizované a sušené ovocie patria k tradičným ingredienciám tunajších pokrmov. Chutné domáce lekváre a džemy pripravujeme aj u nás. Môžete ich ochutnať ako základ do palacinky či iných sladkých pokrmov.
Na dohľad do Maďarska a Rakúska
Vplyv na slovenskú kuchyňu mala aj vzdialenosť do Viedne a do susedného Maďarska. Práve viacjazyčná Bratislava a západ Slovenska je kombináciou týchto tradičných európskych kuchýň. Množstvo pokrmov sa u nás “poslovenčilo” a dnes ich môžeme považovať za naše. Viedenský rezeň nesmie chýbať na tanieri počas žiadnych sviatkov, maďarský guláš má svoj pôvod priamo v mene a neodmysliteľne patrí k slovenskému gastru. Rovnako tak viacero českých pokrmov ako napríklad sviečková na smotane.
Prestížne umiestnenie
Tradičná slovenská kuchyňa sa umiestnila v prestížnom rebríčku TasteAtlas Awards 2022. Slovenské pokrmy obstáli v konkurencii z celého sveta a zaradili sa na 50. mieste. Slovensko sa tak prekvapivo dostalo do prestížnej spoločnosti. Prvé miesto brali Taliani, druhé Gréci a tretiu priečku okupujú Španieli. Jedlá našich starých materí konkurujú svetu a turisti sa ich nemusia báť, práve naopak, sú hodné objavovania. V rebríčku sa z konkrétnych jedál vyzdvihujú najmä slovenská parenica, oravský korbáčik, zázrivský korbáčik, lokše, guláš, kapustnica a nesmú chýbať ani bryndzové halušky.
Ak vás láka znovuobjavovanie tradičnej slovenskej kuchyne, v našich reštauráciách rozhodne nebudete sklamaní. Moderné pokrmy dopĺňajú chutné a tradičné jedlá, ktoré všetci tak milujeme. Príďte vyskúšať lahodné tradičné pokrmy a vráťte sa do nostalgických čias.