Vylepšili sme náš detský areál a okrem multifunkčného športového ihriska s umelou trávou, vodnou nádržou s lodičkami a obľúbeným kolotočom pred Ľudovou reštauráciou, nájdete aj modernú trampolínu. Trampolína už dávno nie je iba detskou zábavou na pár minút, ale ponúka plnohodnotné športové vyžitie a možnosť naučiť sa komplikované akrobatické kúsky.
Bezpečnostné pravidlá
Pred vstupom na trampolínu je dobré zopakovať si základné bezpečnostné pravidlá, ktoré by mali vaše deti dodržiavať, aby si skákanie užili skutočne naplno. Na trampolínu sa nevstupuje v topánkach, ale v ponožkách. U nás si dokonca môžete zakúpiť špeciálne ponožky určené práve na tento šport pre maximalizovanie zážitku zo skokov do výšky.
Je zakázané vstupovať na trampolínu s ostrými alebo nebezpečnými predmetmi, ktorými si môžu vaše deti nevedomky ublížiť. Rovnako je zakázané vstupovať s jedlom alebo nápojmi, liezť na bezpečnostnú sieť a vstup je povolený len v doprovode dospelej osoby. Dosť však bolo pravidiel, poďme sa spoločne pozrieť na zdravotné benefity tejto športovej disciplíny.
Zdravotné benefity
Aj keď väčšina z nás považuje trampolínu len za detskú zábavu, opak je pravdou. Trampolína patrí medzi jednu z kľúčových súťažných disciplín športovej gymnastiky a je klasifikovaná ako olympijská disciplína. Cvičenie na trampolíne má blahodárny účinok na zdravie. Zlepšuje srdcovo-cievnu činnosť a spaľuje množstvo kalórií, vďaka vysokému výdaju energie.
Na rozdiel od behu či bicyklovania šetrí kĺby, podporuje stláčanie krvného riečišťa a lymfy. Stimuluje tak správnu cirkuláciu krvného obehu, posilňuje srdce a pľúca. Cvičenie na trampolína, takzvaný “jumping”, patrí medzi obľúbené skupinové cvičenia pod vedením trénera, pri ktorom sa spaľujú kalórie omnoho rýchlejšie ako pri bežných kruhových tréningoch v skupine.
Triky a zábava
Skákanie na trampolíne využívajú vo svojich tréningoch okrem profesionálnych gymnastov aj lyžiari, bežci, parkouristi či basketbalisti. Vďaka všestrannosti športovcov tak vznikajú skutočne nevšedné triky a rekordy, ktoré neustále posúvajú tento šport. Ak sa pozrieme do Guinessovej knihy rekordov, môžeme tam nájsť niekoľko skutočne bláznivých kúskov na hranici možného.
Najviac salt dopredu bez prestávky skočil angličan Richard Cobbing a to rovno 74 krát. Najdlhší nameraný basketbalový slam dunk s odrazom z trampolíny priamo do koša bol neuveriteľných 10,1 metra. Vďaka dynamike tohto športu sa nové rekordy neustále prekonávajú a posúvajú tento šport na úplne novú úroveň.
Ak chcete na podobné výkony ašpirovať aj vy, začnite postupne. Vyskúšajte si najskôr skákať čo najvyššie, spoznajte ako sa vaše telo správa počas skokov, ovládnite jemnú motoriku a synchronizáciu pohybov. Keď si začnete viac veriť, postupne prejdite k tréningu skoku vpred, takzvanému frontflipu. Ak už máte tento trik zvládnutý, skúšajte backflip, teda skok vzad. Inšpiráciu aj s radami skúsených skokanov na trampolíne nájdete na internete množstvo a možno sa v budúcnosti aj váš trik dostane do slávnej Guinessovej knihy rekordov.