Hotel Ski and Wellness Residence Družba ponúka svojim návštevníkom dokonalý relax v najväčšom hotelovom wellness na Liptove. Hostí okrem 25 metrov dlhého plaveckého bazéna čakajú dva vírivé bazény, vonkajší vyhrievaný bazén, detský bazén či drevená kaďa s výhľadom na zjazdovku Biela púť. Tu však zoznam relaxačných procedúr ani zďaleka nekončí. K dispozícii sú aj najrôznejšie parné a suché sauny pre dokonalý wellness v stredisku Jasná.
Prvé sauny už v dobe bronzovej
Saunovanie je populárna relaxačná procedúra rozšírená do celého sveta. Niet sa čomu čudovať, prvé sauny v primitívnej forme sú tu s nami už od neskorej doby bronzovej. Saunovanie sa vyvinulo z primitívneho spôsobu vykurovania obydlí horúcimi kameňmi. Kamene boli umiestnené v jame, ktorá sa nachádzala uprostred obydlia.
Saunovanie vo Fínsku
Najväčšími nadšencami saunovania spomedzi národností sú jednoznačne Fíni. V krajine tisícich jazier sa podľa štatistík Helsinskej univerzity až 88 % Fínov saunuje minimálne raz týždenne. Fínsko má pritom približne dva milióny sáun, čo pri šesť miliónovej krajine nie je zanedbateľné číslo. Je úplne bežné, že priemerný Fín má saunu vo svojom dome, ale populárne sú aj komunitné sauny. Od 20. storočia sa dokonca začali stavať aj v bežných panelových domoch a saunu nájdete aj vo fínskom parlamente či na letisku v hlavnom meste.
Rituál
Saunovanie malo odjakživa až rituálny charakter, v rôznych kultúrach od Baltického mora až po Ural, všade tam, kde žili prvé keltské a fínske kmene. Aj dnes môžeme tvrdiť, že saunovanie má niekoľko zásad, ktorými by sme sa mali pri návšteve riadiť.
Plachta a žiadne plavky
Zatiaľ čo vo severských krajinách je úplne bežné, že aj do komunitnej či verejnej sauny sa vstupuje výlučne v Evinom a Adamovom rúchu, na Slovensku sa väčšina návštevníkov zahaľuje do plachty. Zaveste si plavky na vešiak, doprajte si sprchu a do vyhriatej miestnosti vstupujte výlučne v plachte. Plachtu zároveň rozprestrite pod seba tak, aby sa váš pot nevpíjal to dreveného sedenia.
Uvoľnite kožné póry
Spomínaná sprcha pred vstupom do sauny nemá len hygienické, ale aj zdravotné účely. Dôkladnou sprchou s použitím mydla vyčistíte kožné póry a pripravíte svoje telo na efektívnejšie vylučovanie potu. Po sprche sa nezabudnite poriadne vysušiť a do sauny vstupujte až úplne suchý. K poteniu tak začína dochádzať oveľa skôr.
Ochladenie studenou vodou
Saunový cyklus nie je kompletný bez osvieženia sa studenou vodou. Nemusíte hneď skákať do ľadovej vody, schladiť sa môžete aj v sprche a to postupným znižovaním teploty prúdiacej vody. Začnite liať vody najskôr na končatiny a postupne pokračujte vyššie. Ochladením podporujete svoju obranyschopnosť a odolnosť voči prechladnutiu a iným chorobám.
Ohľaduplnosť
Z histórie vieme, že parné sauny boli už od dôb Rímskeho impéria miestom diskusií a rozhovorov, na ktorých sa dohadovala vojenská stratégia, ale aj dôležité politické rozhodnutia. Dnes v saune platí princíp ohľaduplnosti k svojmu okoliu. Ak nie ste sami, snažte sa nerozprávať a nechajte ostatných návštevníkov relaxovať v tichosti. Wellness je predovšetkým miestom oddychu.
Pitný režim a oddych
V saune nezabúdajte ani na pitný režim a kvalitnú hydratáciu. Okrem fontánky v adult zóne môžete využiť služby wellness baru a dať si čerstvo odšťavenú pomarančovú šťavu alebo osviežujúcu minerálnu vodu. Medzi jednotlivými cyklami saunovania a ochladzovania pravidelne oddychujte a po návrate z wellness centra už neplánujte žiadnu náročnú fyzickú aktivitu či záťaž. Wellness pobyt si tak užijete naplno.